Chtěla si pomoci sama

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu…

Sloužila jsem další směnu jako výjezdová sestra posádky RZP.  Večer jsme přijali tísňovou výzvu k úrazu, v poznámce bylo pořezání břicha starší ženy. Jak už to u členů posádky bývá, každý si v duchu představuje scénář, co se asi stalo a jak to na místě bude vypadat. Tehdy mě napadlo, že stará paní asi nešťastnou náhodou upadla a o něco se pořezala, například o rozbitou sklenici, což bývá poměrně časté. Nikdy však nezapomenu na to, co jsme s kolegou řidičem uviděli, když jsme přijeli na místo.

Rodina se vrátila z procházky a našli ležet babičku v koupelně na zemi. Všude byla spousta krve, po zemi, na vaně, na toaletní míse… Žena si držela  břicho, byla při vědomí, bílá jako křída a sténala bolestí. Bylo hrozně těžké se v situaci orientovat. Problesklo mi hlavou, že asi upadla na toaletní mísu, rozbila jí a pořezala se. Když jsme ale se ženou navázali prvotní kontakt, řekla nám, abychom jí „nechali umřít“. To mě úplně zarazilo, avšak vzhledem k tomu, že musela mít obrovské bolesti, přikládala jsem to spíše k tomu. Když jsem však si klekla vedle ní na zem, uviděla jsem velký kuchyňský nůž celý potřísněný krví. V tu chvíli mi teprve došlo, že to udělala schválně!

Lékař už spěchal na místo a my jsme se snažili s kolegou udělat všechno možné i nemožné proto, aby žena zůstala naživu. Odkryli jsme s kolegou ruce z jejího břicha a to poranění bylo tak velké, že bylo dokonce vidět do dutiny břišní a jejího obsahu. Žena ztratila velké množství krve, a proto bylo velice těžké zajistit žilní linku, abychom mohli co nejdříve začít doplňovat objem v krevním řečišti. Na druhý pokus se mi to i přesto, že jsem byla dost rozhozená a nervózní, podařilo. Podotýkám, že žena byla celou dobu při vědomí a mluvila s námi. Po důkladnější prohlídce jsem si všimla i pořezaných zápěstí na obou rukou, ale tyto rány nebyly tak hluboké. Snažili jsme se ženu uklidňovat a zajistit, aby se mohla co nejdříve transportovat do nemocnice na operační sál.

Vzhledem k tomu, že jsme měli podezření na sebevraždu, museli jsme na místo přivolat také policii. Samozřejmě nás zajímalo, proč to vlastně žena udělala. Rodina byla úplně v šoku, ale přesto nám řekli, že babička několik let trpěla velkými bolestmi břicha, jezdila všude možně po doktorech a nikdo jí nedokázal těch bolestí zbavit. A tak to tedy vypadalo, že si stará paní chtěla od bolesti pomoci sama. Ženu se sice povedlo zachránit, operaci přestála dobře. Po několika dnech se rychle zotavovala, rehabilitovala, chodila a vypadalo to, že už půjde brzy domů, avšak asi po dvou týdnech od poranění bohužel náhle zemřela.

Těžko si kdo dokáže představit, jak této ženě bylo, když jí několik let nikdo nedokázal pomoci a bolesti jí zbavit. Bohužel jak známo, zoufalí lidé dělají zoufalé věci, jako v případě této ženy. Tato událost mě opět přesvědčila o tom, že na staré lidi se dnes zapomíná anebo se „odstrkují“. Měli bychom se k nim chovat s úctou a láskou k jejich stáří a více s nimi komunikovat o jejich pocitech a trápeních.

Bc. Michaela Žembery, DiS. – výjezdová sestra posádky RZP