Když si člověk přeje zázrak

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu…

Zastavujeme u nehody. Před chvílí jsme byli přivoláni ke sražené dvouleté holčičce osobním autem. Přijíždím v posádce RLP s lékařem. Vystupujeme, bereme vybavení a běžíme k dívence. Na místě je změť lidí. Holčička leží bezvládně na silnici a oživuje jí náš kolega ze záchranky, který šel náhodou kolem. Provádíme základní vyšetření, ale na první pohled nám je jasné, že je to zlé. Dívenka má vážné zranění hlavy a nejeví známky života.

Neseme jí do sanitky a přebíráme oživování. Máme na místě nejmodernější vybavení, techniku a léky, ale i to někdy prostě nestačí. Věděli jsme, že zranění, která dívenka utrpěla, jsou hodně vážná a že to asi nedopadne dobře. Přesto v resuscitaci pokračujeme. Doufáme.

Odněkud slyším, že holčička byla s rodiči ve městě. Maminka nakupovala v obchodě, holčičku to nebavilo, tak šla s tatínkem ven. Auto je oba srazilo na přechodu pro chodce.

Člověk si v těchto situacích přeje zázrak. Vše je změtí obrazů a velkých emocí. Maminka sedí na chodníku a nějaký pán jí uklidňuje…, tatínka, který má zraněné obě nohy, mají v péči kolegové z druhé sanitky…, všichni nás sledují a věří nám, někteří pláčou, jiní se modlí a všichni doufají.

Udělali jsme vše a víc už udělat nemůžeme. Oživování je bez efektu, holčička nejeví známky života. Musíme si připustit, že není v našich silách ji zachránit. Ukončujeme resuscitaci a lékař konstatuje smrt. Nelze popsat slovy, jak se v tu chvíli cítíme. Všichni kolem jen tiše stojí. Maminka pláče.

Svírám v ruce malinkou botičku, které byla ještě před chvíli pohozené na silnici. Před chvílí tu vyhasl jeden mladý život. Mám velký problém tenhle fakt přijmout. Lékař vypisuje úmrtní list. Kolegové ošetřili tatíka a převážejí ho do nemocnice. Pomalu nabíráme dech a začínáme uklízet vybavení. Musíme být připravení na další zásah…

Tato událost stala už před lety.  Řidiče, který byl zfetovaný a měl zákaz řízení, policie brzy dopadla a byl odsouzen. V místě nehody je dnes pomníček a stále mi připomíná den, kdy zcela zbytečně vyhasl jeden velice mladý život.

Dana Švejdová – výjezdová sestra posádky RLP