Domácí porody

Domácí porod rozbouřil emoce

20.11.2016 denik.cz

Praha – Rozpoutají se emotivní debaty o domácích porodech, předpokládal Deník poté, co středočeští záchranáři v úterý odpoledne informovali o pondělní záchraně novorozeněte. Stalo se. A dokonce s argumenty takového kalibru, jaké sotva bylo možno předpokládat!

Rozhodně se nejednalo o boj o život miminka, kdy po desítky minut byl výsledek na vážkách, odmítá sdělení náměstka ředitele středočeských záchranářů pro léčebně preventivní péči Jiřího Knora vyjádření Unie porodních asistentek zveřejněné na jejím webu Unipa.cz, které v neděli vyvolalo mediální rozruch.

(Pokračování textu…)

Matky rodící doma ohrožují sebe i děti, zlobí se záchranáři

24.11.2016 lidovky.cz

Přestřelka mezi Unií porodních asistentek a lékařem Jiřím Knorem kvůli spornému případu plánového domácího porodu, u nějž nastaly komplikace, pokračuje. Záchranáři nyní však hromadně upozorňují, že zmiňovaný případ není ojedinělý a že jim podobné výjezdy komplikují práci a vystavují riziku. „Lékaři a záchranáři záchranné služby jsou opakovaně vystavováni forenzní nejistotě a velkému emocionálnímu vypětí při zásazích u domácích porodů,“ zní z komory záchranářů. Porodní matky se však takovému tvrzení brání.

(Pokračování textu…)

Porodník Pařízek: Ignorujme propagátory domácích porodů, protože ideologii nejde zlomit

8.2.2017 zdravotnickydenik.cz

Pro dámy, které už za sebou mají alespoň jeden porod, je bezpečnější rodit doma s porodní asistentkou než v nemocnici s lékařem, českým ženám bylo odňato právo rodit doma a čeští zdravotníci odmítají vyhovovat moderním matkám, které rozumění rození dětí víc než sami lékaři. Kdo trochu sleduje diskuse ohledně domácích porodů, slyšel už podobné argumenty propagátorek rození doma už

Pro dámy, které už za sebou mají alespoň jeden porod, je bezpečnější rodit doma s porodní asistentkou než v nemocnici s lékařem, českým ženám bylo odňato právo rodit doma a čeští zdravotníci odmítají vyhovovat moderním matkám, které rozumění rození dětí víc než sami lékaři. Kdo trochu sleduje diskuse ohledně domácích porodů, slyšel už podobné argumenty propagátorek rození doma už nesčetněkrát. Neodpustily si je ani na konferenci ČLK Etická dilemata medicíny 21. století – Kontroverze současné medicíny, která se konala v prosinci v Praze. Posluchači si mohli vyslechnout mnohé o přirozených porodech a pohodě matky, o právech dítěte a povinnostech rodičky toho ale z úst zastánkyň praktik z předminulého století padlo pramálo.

(Pokračování textu…)

Vyhrocený porod doma: Krvácející rodička se hádala s lékaři

20.9.2019 novinky.cz
Středočeští záchranáři zasahovali ve středu u porodu doma, který se změnil v boj o život. Žena byla při příjezdu podle záchranářů v šokovém stavu a dítě nemělo ani po třech hodinách přestřihnutou pupeční šňůru. Otec i matka záchranářům řekli, že jde o překotný porod. Navíc zasahovali záchranářům do práce.

Ve středu po 16. hodině zazvonil na tísňové lince telefon od muže, který uvedl, že jeho partnerka před třemi hodinami porodila. Začíná krvácet, je bledá a rty má promodralé. Dítě mělo být dle něj v pořádku. Na dotaz operační, zda jde o domácí porod, muž řekl, že ne. Na místo okamžitě vyjela sanitka i lékařka.

(Pokračování textu…)

Záchranáři v úzkých? Nová diskuze okolo domácích porodů

21.9.2019 novinykraje.cz

Středočeští záchranáři zveřejnili tento týden hned dvě zprávy, pochlubili se zdravým miminkem i matkou, kterým asistovali při překotném porodu doma.

Podruhé informovali o svém rozmrzení z komplikací kolem jednoho domácího porodu. Po příjezdu na místo totiž zjistili, že matka tři hodiny po porodu leží na zemi, podchlazená s velkou ztrátou krve, neodloučenou placentou a miminkem na břiše. Ačkoliv byla v život ohrožujícím šoku, trvala na ošetření doma a kladla si i jiné podmínky. Tři další lidé udělovali záchranářům neodborné rady ohledně léčby.

(Pokračování textu…)