Nedostatek lékařů v ZZS

Průměrný věk lékařů záchranky stoupá, chybí jim nástupci

15.4.2015 zdn.cz ČTK

Průměrný věk lékařů záchranné služby stoupá, chybí jim nástupci. Záchranné služby bojují s nedostatkem lékařů, příčinou je především to, že urgentní medicínu nemohou lékaři rovnou vystudovat, ale musí si nejprve splnit atestaci z jiných, ministerstvem zdravotnictví schválených oborů.

Změnu, aby si první atestaci mohli lékaři dělat i z urgentní medicíny, přislíbilo ministerstvo, ale už řadu měsíců trvá nejistota, kdy to bude. Mezi mediky je přitom o obor obrovský zájem, řekl ČTK náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor.

(Pokračování textu…)

Doktoři na záchrankách stárnou a je jich málo

11.5.2015 denik.cz

Praha – Průměrný věk lékařů na záchrankách v pohraničních oblastech přesáhl pětapadesát let. A bude hůř. Pokud se situace nezmění, vyjedou sanitky bez nich. „Nic jiného než zrušit posádky s lékaři nám nezbude, když nebude koho do vozu dát,“ potvrdil šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

S chronickým nedostatkem lékařů se Česko potýká dlouhodobě. Doktoři ze záchranek navíc musí před specializací na urgentní medicínu splnit atestaci z jiných oborů. „Potřebujeme je k nám dostat co nejdřív, ideálně hned po škole, ne až po pěti letech, kdy pracují někde jinde. Proto chceme atestaci ?z urgentní medicíny jako základní obor. Lékař si za tři roky dodělá vzdělání, ale na další dva roky je náš,“ uvedl Slabý.

(Pokračování textu…)

Nedostatek lékařů: planá chiméra, nebo reálná hrozba?

18.7.2017 TEMPUS Medicorum Zdravotnictví volá o pomoc

Nevídáno! Ze sdělovacích prostředků se v posledních měsících dovídáme „překvapivou“ novinu. V České republice je nejen nedostatek sester (nelékařského zdravotnického personálu), ale také lékařů. Občan laik nad tímto faktem mávne rukou, neboť o tomto problému se přece mluví už mnoho let a zdravotnictví funguje. Vždyť už tu byla akce „Děkujeme, odcházíme“ a systém se stejně nezhroutil. A co by ti doktoři vlastně chtěli?

Pokud bychom měli diskutovat o nedostatku lékařů na trhu práce v ČR za zdravotnické záchranné služby (ZZS), pak jde reálně o nedostatek kritický. Středočeská záchranná služba má průměrný věk lékařů 48 let, nejstaršímu sloužícímu je 74 let, přičemž kmenových lékařů (v hlavním pracovním poměru) je stěží polovina. Jsou stanoviště, kde lékaři (a lékařky) v důchodovém věku pokrývají více než polovinu služeb. Aktuálně bychom mohli přijmout 20 lékařů na plný pracovní poměr. Z uvedeného také logicky vyplývá, že lékaři, kteří na záchrance pracují, mají velké množství přesčasových hodin. Analogický problém je v celé ČR.

(Pokračování textu…)